Barnel® Anvil Shears
€34.90 €29.33
per piece(s)- Max. branch diameter 20-25 mm
- Overall length 210 mm
- Purpose Anvil shears
- Version One-handed shears
- Weight 260 g
Description
- Carbon steel blade
- Non-slip coated, die-forged aluminium handles, ergonomic shape
- Safety catch
- Rubber pad to minimise the cutting impact
- With centre oiler
Properties
| Max. branch diameter: | 20-25 mm |
|---|---|
| Overall length: | 210 mm |
| Purpose: | Anvil shears |
| Version: | One-handed shears |
| Weight: | 260 g |
Properties
| Max. branch diameter: | 20-25 mm |
|---|---|
| Overall length: | 210 mm |
| Purpose: | Anvil shears |
| Version: | One-handed shears |
| Weight: | 260 g |
Accessories
Frequently bought together
Manufacturer
Barnel
Barnel, a globally renowned tool manufacturer based in the US, has been making superlative garden tools since the 1970s.
| Name: | Barnel |
|---|---|
| Mailing address: | 15220 NW Laidlaw Rd. Suite 200 97229 PORTLAND United States |
| Homepage: | https://www.barnel.com |
More Information
-
EXPERT KNOWLEDGE Garden tools