DICTUM® Forest Hatchet, Set
€134.00 €112.61
per set- Case Leather
- Cutting length 100 mm
- Head weight 810 g
- Head weight 810 g
- Overall length 460 mm
Description
Old axe in a new guise, stowed away ready to hand
- This forest hatchet (No. 708470) with its traditional German axe-head shape, has a long cutting edge with a slight slope. This ensures a high level of accuracy, making it ideal for limbing small trunks. The double-bent crowbar handle ensures fatigue-free working and can be used safely with one hand thanks to the grip on the end of the handle.
- The axe collar (No. 730880, not mounted) protects your axe handle and significantly increases the service life and stability of the handle. Most handle damage is caused either by miss-hits or normal wear and tear. The sturdy dark brown cowhide protects your handle at the critical point of the axe head. The included leather cord made of pull-up leather makes the collar easy to attach and gives your axe an authentic look.
- The wall and belt holder (No. 730867) can be easily attached to a belt (max. belt width: 40 mm) or backpack. Thanks to the integrated eyelet in the belt holder you can hang the axe on the wall after use, so it is always stored ready to hand.
Properties
| Case: | Leather |
|---|---|
| Cutting length: | 100 mm |
| Head weight: | 810 g |
| Head weight: | 810 g |
| Overall length: | 460 mm |
| Type: | Forest hatchets and axes Forest hatchets and axes |
Properties
| Case: | Leather |
|---|---|
| Cutting length: | 100 mm |
| Head weight: | 810 g |
| Head weight: | 810 g |
| Overall length: | 460 mm |
| Type: | Forest hatchets and axes Forest hatchets and axes |
Spare Part
Frequently bought together
Care Products
Matching items
Manufacturer
DICTUM
DICTUM is dedicated to creating products which have a long service life and are free from substances that are harmful to the environment or health.
For more than 170 years, our corporate philosophy has embodied:
- The highest functional aesthetics
- A commitment to ergonomics
- The best materials
- Long-standing business relationships with manufacturers and suppliers
- Long-lasting products thanks to comprehensive services such as our
Sharpening service
Handle mounting service
Spare parts availability
| Name: | DICTUM |
|---|---|
| Mailing address: | Gottlieb-Daimler-Str. 3 94447 Plattling Deutschland |
| Homepage: | https://www.dictum.com |
| Email address: | [email protected] |
| Phone: | +49 (0)9931 4058-100 |
More Information
-
EXPERT KNOWLEDGE Hatches and Axes

