Hultafors® »Dvardala« Hunting and Outdoor Axe
€142.00 €119.33
per piece(s)- Case Leather
- Cutting length 80 mm
- Head weight 700 g
- Head weight 700 g
- Overall length 450 mm
Description
Features of a Hultafors axe:
- Forged by hand under a spring hammer
- Forged of carbon steel, 56-57 HRC
- Oiled handles made of hickory wood
- Handle is set by means of wooden wedges and additional metal wedges
- Each axe comes with premium leather sheath
Properties
| Case: | Leather |
|---|---|
| Cutting length: | 80 mm |
| Head weight: | 700 g |
| Head weight: | 700 g |
| Overall length: | 450 mm |
| Type: | Outdoor axes / all-purpose axes Outdoor axes / all-purpose axes |
Properties
| Case: | Leather |
|---|---|
| Cutting length: | 80 mm |
| Head weight: | 700 g |
| Head weight: | 700 g |
| Overall length: | 450 mm |
| Type: | Outdoor axes / all-purpose axes Outdoor axes / all-purpose axes |
Accessories
Matching items
Manufacturer
Hultafors
Hultafors is one of the world's leading suppliers of reliable hand tools for demanding craftsmen. For more than 130 years, the traditional company has been developing innovative tools that are unrivalled in terms of function, reliability and precision.
| Name: | Hultafors |
|---|---|
| Mailing address: | Luisenstraße 1 32052 Herford Deutschland |
| Homepage: | https://www.hultaforsgroup.de |

