DISPLAY MODEL: Swarovski EL Range 10 x 42 TA Binoculars
€2,400.00 €2,016.81
per piece(s) % €3,699.00 €3,108.40 (35.12% saved) (You save €1,299.00)- Colour green
- Dimensions 169 x 136 x 79 mm
- Diopter adjustment ±5 dpt
- Exit pupil diameter 4.2 mm
- Field of view (FOV) at 1000 m 120 m

Description
Ground-breaking precision
Features:
- High optical performance for secure game identification
- Range finder and binoculars in one device
- Absolutely precise laser rangefinding
- Measuring range up to 2000 m
- Modern, ergonomic design
- Particularly light and compact design
Technical data:
- Measuring accuracy: ± 1 m up to 1500 m, ± 2 m > 1500 m
- Interpupillary distance: 56–74 mm
- Close focus range: approx. 5 m
- Watertightness: waterproof up to 4 m
- Measuring time: < 0.5 sec
- Binoculars with multiple ballistic functions
- Eye-safe, invisible light laser compliant with EN and FDA Class 1
Scope of delivery
- Swarovski EL Range 10 x 42
- FSB functional bag
- Lens and eyepiece cap
- UCS-R carrying strap with battery compartment
- Coin key
- Soap & Brush
- Operating instructions
Properties
| Colour: | green |
|---|---|
| Dimensions: | 169 x 136 x 79 mm |
| Diopter adjustment: | ±5 dpt |
| Exit pupil diameter: | 4.2 mm |
| Field of view (FOV) at 1000 m: | 120 m |
| Light transmission: | 90 % |
| Magnification: | 10x |
| Objective lens diameter: | 42 mm |
| Range: | 2000 m |
| Twilight factor: | 20.5 |
| Use: | Raised hide, mountain hunting, stalking |
| Weight: | 925 g |
Properties
| Colour: | green |
|---|---|
| Dimensions: | 169 x 136 x 79 mm |
| Diopter adjustment: | ±5 dpt |
| Exit pupil diameter: | 4.2 mm |
| Field of view (FOV) at 1000 m: | 120 m |
| Light transmission: | 90 % |
| Magnification: | 10x |
| Objective lens diameter: | 42 mm |
| Range: | 2000 m |
| Twilight factor: | 20.5 |
| Use: | Raised hide, mountain hunting, stalking |
| Weight: | 925 g |
Accessories
Similar Articles
Frequently bought together
Manufacturer
Swarovski
Swarovski Optik is a family-owned company from Tyrol (Austria), an area of exceptional beauty, which sees it its obligation to preserve the environment, protect nature and preserve biodiversity. Since its foundation in 1949 by Wilhelm Swarovski, Swarovski Optik has become one of the world's leading manufacturers of high-precision long-range optical products for hunters, birdwatchers and nature lovers.