DISPLAY MODEL: Zeiss Victory RF 8 x 54 Binoculars
€2,530.00 €2,126.05
per piece(s) % €3,590.00 €3,016.81 (29.53% saved) (You save €1,060.00)- Colour black
- Dimensions 195 x 141 mm
- Diopter adjustment ±4 dpt
- Exit pupil diameter 6.8 mm
- Field of view (FOV) at 1000 m 120 m

Description
When intuition becomes certainty
Features:
- High optical performance for secure game identification
- Range finder and binoculars in one device
- Absolutely precise laser rangefinding
- Measuring range up to 2300 m
- Modern, ergonomic design
- Particularly light and compact design
Technical data:
- Measurement accuracy: ± 1 m up to 600 m, ± 0.5 % > 600 m
- Interpupillary distance: 58.5/53.5–76 mm
- Close focus range: approx. 3.5 m
- Watertightness: 500 mbar
- Measuring time: < 0.3 sec
- Binoculars with multiple ballistic functions
- Eye-safe, invisible light laser compliant with EN and FDA Class 1
Scope of delivery
- Zeiss Victory RF 8 x 54
- Carrying strap and case
- Lens and eyepiece cap
- Lens cleaning cloth
- CR2 battery
- Operating instructions
Properties
| Colour: | black |
|---|---|
| Dimensions: | 195 x 141 mm |
| Diopter adjustment: | ±4 dpt |
| Exit pupil diameter: | 6.8 mm |
| Field of view (FOV) at 1000 m: | 120 m |
| Magnification: | 8x |
| Objective lens diameter: | 54 mm |
| Range: | 2300 m |
| Twilight factor: | 20.8 |
| Use: | Raised hide at dusk, mountain hunting, stalking |
| Weight: | 1095 g |
Properties
| Colour: | black |
|---|---|
| Dimensions: | 195 x 141 mm |
| Diopter adjustment: | ±4 dpt |
| Exit pupil diameter: | 6.8 mm |
| Field of view (FOV) at 1000 m: | 120 m |
| Magnification: | 8x |
| Objective lens diameter: | 54 mm |
| Range: | 2300 m |
| Twilight factor: | 20.8 |
| Use: | Raised hide at dusk, mountain hunting, stalking |
| Weight: | 1095 g |
Accessories
Similar Articles
Frequently bought together
Manufacturer
ZEISS
In 1846, Carl Zeiss founded a workshop for optical and precision instruments in Jena (Germany). He increasingly specialised in the manufacture of microscopes. Soon, he was not only supplying the regional market but exporting his products worldwide. Today, Carl Zeiss AG is a holding company comprising several subsidiaries. Besides Oberkochen and Jena, Wetzlar and Göttingen in Germany, Dublin and Minneapolis in the USA and Shanghai in China are the most important production locations worldwide.